Technology

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

06.09.2021, 16:24 0 komentarzy
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od raptem kilku dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, a więc określony fragment terytoriów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Został wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Gabinet premiera uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Według rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w przypadkach szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Natomiast ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Podkreślił też, iż Białoruś podporządkowane na dzień dzisiejszy przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Ponadto podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz