Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

20.11.2020, 09:33 0 komentarzy
Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy zaledwie parę dni temu.Z tego powodu należałoby nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę bez granic niszczycielski. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemal każdego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już bez mała rok. Stanowczo warto notorycznie informować czym jest degradacja środowiska bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Warto w głównej mierze posiadać wiedzę dotyczącą tego, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem ze smogiem. Sposobem jak okiełznać degradacji środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował również, że około połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny zadeklarował, że wyrabiana przez tę spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia COVID najpierw dała o sobie znać w krajach o silnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezspornie trzeba również mieć świadomość tego, co w praktyce jest najważniejszą przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych perspektyw jest nieopisanie istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz