Wybory prezydenta w Ameryce wystartują już niedługo

15.09.2020, 08:34 0 komentarzy
Wybory prezydenta w Ameryce wystartują już niedługo

W tym roku USA zagłosuje na następnego reprezentanta kraju. Aktualnie ten obowiązek obejmuje Donald Trump i oczywiście stara się on o kolejną kadencję. Jednakże konkurenci także się starają i na kilkadziesiąt dni przed wyborami mamy szansę zapoznać się z sondami. Jak prezentuje się sytuacja teraz? Które szanse będą największe? W porównaniu z 2016 rokiem, największy konkurent Donalda Trumpa ma znacznie lepsze wyniki.

Joe Biden, przedstawiciel partii Demokratów, ma ponad 7% wyższości nad aktualnym prezydentem USA. Mimo wszystko komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie sądzi, aby bieżące sondy oddawały przyszły wynik głosowania. W roku 2016 sytuacja była nawet podobna - Hillary Clinton w zeszłych wyborach także przodowała, ale ta przewaga nie wydawała się bardzo wielka. Było to wyłącznie 2,3%. Pomimo iż Hillary Clinton posiadała wyższość a także otrzymała większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe USA, przegrała wybory z Donaldem Trumpem.

Interesujące okazuje się to, iż w Stanach nie decyduje o liczba indywidualnych głosów nie stanowi o wygranej. Decydujący się okazuje wybór elektorów - w każdym stanie jest określona ich ilość i jest uzależniona ona od populacji w danym stanie. Na tę chwilę wojuje ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

We wszystkich wymienionych stanach sondaże wyglądają inaczej. W niektórych miejscach przewodzi kandydat Republikanów, gdzie indziej Biden. Sytuacja więc okazuje się nie być łatwa do przewidzenia. Wszystko rzecz jasna zależy od przeważających punktów widzenia w konkretnej części Stanów Zjednoczonych - zdarza się, że obywatele przedstawiają podejście typowo republikańskie, a niekiedy okazują się to w znacznej mierze demokratyczne idee. Aczkolwiek chociażby w częściach Stanów Zjednoczonych typowo o poglądach republikańskich w ostatnich latach zaszły spore modyfikacje. Dużo dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy prezentują dosyć liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić ze względu na domy w atrakcyjnych cenach. Takie podpisy być może będą miały wielki wpływ na powołanie kolejnego prezydenta.

A w jaki sposób wyglądać będą wybory podczas epidemii? Przez pandemię wybory będą trochę dłuższe, albowiem rozpoczną się dokładnie we wrześniu. Spora większość Amerykanów ma zamiar oddawać swój głos korespondencyjnie.

Musimy więc czekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie 100% pewne i kierowanie się badaniami może okazać się błędne.

Tagi:

Zostaw komentarz